Mezoterapi

Mezoterapi

Bölgesel Zayıflama ve Selülit Tedavisinde Mezoterapi

Zayıflama ve selülit tedavisinde mezoterapi tedavisi uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Mezoterapi uygulamasında ince iğneler yoluyla farklı ilaç kokteylleri yağ dokusuna enjekte edilmektedir. Etkinliği kanıtlanmış bu tedavide kullanılan ilaç kokteylleri hastanın durumuna göre doğru seçilmelidir.

Hastada bölgesel zayıflamada mezoterapi uygulanacaksa yağı eriten fosfotidil kolin maddesi en çok tercih edilen yağ eritici ilaçtır. Ancak doktor tarafından uygulanması büyük önem taşır. Yüksek dozlarda komplikasyon riski olan bu ilacın doğru dilüsyonlarda ve diğer yağ eritici özelliğe sahip kafein ve L-carnitine maddeleriyle beraber uygulanması etkinliği arttırmaktadır.

Selülit tedavisinde selülite yol açan en büyük faktör olan dolaşım bozukluğuna yönelik ve yağı azaltan ilaç kokteylleri kullanılmalıdır. Selülit tekrarlamaya meyilli bir rahatsızlık olduğundan yapılan tedaviler belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Mezoterapi Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mezoterapi sonrası kişiler 1,5-2 litre su tüketmelidirler. Zayıflama mezoterapisinden sonraki ilk 3 gün karbonhidrat ve yağ tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalı, 3 günden sonra da alınan kalori miktarına dikkat edilmelidir. Selülit için uygulama yapıldıysa selüliti arttıracak diüretiklerden yani özellikle kafein ihtiva eden çay, kahve ve koladan, yüksek kalorili gıdalardan uzak durulmalıdır. Mezoterapi tedavisi uygulanırken spor yapmak tedaviden alınacak sonucu olumlu yönde etkiler.

Mezoterapi Kimler İçin Uygun Değildir?

  • Gebelere
  • Emzirenlere
  • Enfeksiyon geçirenlere
  • Uygulanacak bölgede uçuk oluşmuş kişilere
  • Mezoterapi ilaçlarıyla etkileşim yapabilecek ilaçlar kullananlara
  • İnsülin bağımlı şeker hastalığı olanlara
  • Kanser hastalarına
  • Kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişilere
  • Çoklu ilaç tedavisi gerektiren kalp hastalığı bulunan kişilere
mezoterapi uygulanmaz.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Enjeksiyon bölgesinde geçici morluklar, kızarıklıklar ve hafif ödem olabilir.

Mezoterapi Uygulamasında Sonuçlar Ne Zaman Görülmeye başlanır?

Sonuçlar ortalama 3. haftadan itibaren gözlemlenmeye başlar.

Mezoterapi Uygulamasının Kaç Seans ve Ne kadar Aralıklarla Yapılması Gerekir?

Mezoterapi uygulamasının kullanılan ilaca göre haftada veya on beş günde bir olmak üzere 4-8 kez yapılması gerekir. Özellikle selülit tedavisinde 3-4 ay aralıklarla 3-4 seans yeniden uygulanması önerilmektedir.

İlgili Yazılar


Soğuk Lipoliz

Kilosu normal sınırlarda olup bölgesel yağlanması olanlar, egzersiz veya diyetle vücudun özellikle karın, basen ve iç bacaklar gibi kısımlarındaki yağlarından kurtulamayanlar için son teknoloji olan soğuk lipoliz, cerrahisiz incelmeyi mümkün kılmaktadır.

Devamını Oku

Bölgesel Zayıflama ve Selülit Tedavisi Uygulamaları

Bölgesel yağlar ve selülit, özellikle kadınların hayatında büyük yer kaplayan sorunlardandır. Kişi normal kilosunda olup belli bölgelerde spesifik olarak yağ fazlalıklarına sahip olabilir.Bu durum, hem kilolu görünmeye hem de vücut şeklinin kötü durmasına neden olmaktadır.

Devamını Oku